דף הבית הסיפור שלנו מניפסט בילובמבו במבוקים עצים מעוצבים מרכז מידע וקטלוג צור קשר
אתם נמצאים כאן: דף הבית > בילובמבובלוג > אספליה
 
6/09/2012

אספליה - היא שיטת גיזום שפותחה באירופה.

אספליה היא שיטת גיזום שפותחה באירופה. בדרך כלל כאשר בוחרים צמח למטרות גינון משתדלים לשתול את אילו שגודלם וצורתם בבגרותם יתאימו לשלב הבוגר של הגן ומאז גידולם יבלם.בפועל אין צמחים שגידולם נעצר לחלוטין וכדי להתאים את הגודל והצורה לנדרש יש צורך בגיזום.

פרט לגיזום שמבטיח חוזק ובריאות יש גיזום למטרות אסתטיות.השיטה היפנית-סינית היא לעצב עצים בגודל קטן אבל עם מראה טבעי של עץ בוגר זאת שיטת הבונסאי.

שאר השיטות יוצרות צורות גיאומטריות :

טופיארי (עצים בצורות גיאומטריות או בע"ח ועוד)פולארד (עצים שדומים למנורה מסועפת גדולה ונגזמים כל שנה לאותו גודל)סוכה ואספליה. 

 אספלייה - היא שיטת עיצוב שהופכת עצים לבעלי צורה דו ממדית. לרוב גידול ליד קירות או גדרות.הצמח פרוס לצדדים ועוביו כמה עשרות סנטימטר בלבד.יש כמה סגנונות : יהלום, מניפה, מנורה, מזרקה ועוד. צורה מאוד פופולרית נוספת היא קורדון  - גידול  של ענפים צדדיים אופקיים משני צידי הגזע. צורה דומה אך יותר מורכבת היא הפלמט PALMETTE - מהגזע האנכי יוצאים לשני הצדדים ענפים אופקיים בקומות.ניתן לעצב עצים ושיחים שונים כאספליה אולם בד"כ משתמשים בעצי פרי.

היתרונות- ניתן לגדל בשטח קטן מגוון עצים היבול מוקדם וגבוה יחסית לעצים בגידול רגיל ויש גם צד אסתטי, אספליה יוצרת עצים יפים ומיוחדים.גידול וטיפול בעצי אספלייה:כדי לעצב צורת אספלייה יש להשקיע מספר שנות עיצוב . גם לאחר שהצמח מעוצב ועובר למקומו הסופי - גינת גג, קיר בית, גדר ועוד יש צורך להמשיך ולעצב את הצורה.בעיקר יש להסיר ענפים נמרצים שגדלים ישר כלפי מעלה ו"מנסים" להחזיר לעץ את צורתו הטבעית המלאה.יש לגזום כל פעם שענפים גדלים מעבר לגבולות ולנפח המתאימים הן מבחינה אסתטית והן מבחינת חוזק וגודל.ככל שמקדימים לגזום כך מונעים נזק, רצוי מאוד לקטום ביד ענפים עוד בזמן שהם דקים ובתחילת גידולם,הסרת ענף עם עלים בוגרים מחלישה את העץ.

בשנים הראשונות רצוי לדלל את כמות הפרי  ע"י הורדת הפרי מיד לאחר תחילת גידולו בהתאמה לעובי הענפים וחוזק העץ.לכל סוג של עץ פרי ישנם טיפולים והוראות תחזוקה קצת שונים בהתאם למאפייני הגידול  המזיקים  סוג הקרקע המועדף החשיפה האופטימלית לשמש.

במאמרים הבאים נפרט יותר דברים אילו.

דף הבית הסיפור שלנו מניפסט בילובמבו במבוקים עצים מעוצבים מרכז מידע וקטלוג צור קשר Rss
עיצוב ומיתוג  רחלי בילנקו   ,   כתיבה שיווקית  Web-Traffic   ,
בניית אתרים עיצוב אתרים