דף הבית הסיפור שלנו מניפסט בילובמבו במבוקים עצים מעוצבים מרכז מידע וקטלוג צור קשר
אתם נמצאים כאן: דף הבית > בילובמבובלוג > במבוק - הדגן הגדול עכשיו בישראל
 
10/03/2011

במבוקים - אחרי דשאי הנוי ועשבי הנוי מגיעים הדגניים הגדולים
לשלב האיקלום בישראל

אני מחזיק ביד אחת זרעים של דשא רייגרס - זן, שאותו מייבאים כל שנה לישראל בכמות של מעל 100 טון לשידרוג מגרשי כדורגל וביד השניה זרעים של במבוק במבוסה במבוס, הבמבוק הראשון שהתגלה ותועד ע"י הבוטנאים המערביים בהודו.אין הבדל בין הזרעים, הם דומים בצורה, צבע וגודל, שניהם שייכים למשפחת הדגניים. מאחד מתפתח צמח קטן שמפתח ציצת עלים ועשרות גבעולים קצרים ורק בזמן הפריחה ביום ארוך יש התארכות הגבעולים לגובה כמה עשרות ס"מ ויצירת פרחים וזרעים וזה דשא הרייגרס. מהשני מתפתח צמח ענק, גובהו המקסימלי 30 מטר ועובי הקנים 18 ס"מ. השימושים העיקריים שלו לנוי, אכילה ויצור ניר וזה צמח הבמבוק.

הדימיון בין הזרעים מצביע על המוצא המשותף מצמח דגני קדמון שממנו התפתחו קבוצות שונות שבדרכן תורמות לגינון, לחקלאות ולתעשיות רבות. תרומת הדגניים לחקלאות היא מרשימה. נמצא שעוד לפני המהפכה החקלאית יכלה משפחה בת 4 נפשות לאסוף את שבלי אם החיטה שגדלה בר בגליל, תהליך האיסוף ארך חודש וחצי, בתנאים הפשוטים ביותר, אך זה איפשר אספקת קלוריות בצורת פחמימות לשנה שלמה לכל המשפחה.


50 מיליוני שנה של רעיית בעלי חיים גרמו לשינוי גנטי של מיני דגניים רבים מצמחים עם נוף גבוה לכאלו עם נוף משתרע.השינוי הגנטי התפתח בעיקר כדי להגן על קודקודי הגידול שבקצות הענפים מפני אוכלי העשב. בתהליך אבולוציוני זה התפתחו כל סוגי הדשא הידועים בעולם שמשמשים לספורט, בילוי ומגוון תרומות הנדסיות.
מיני דגניים שלא עברו שינוי כזה ויש להם נוף גבוה משמשים בחלקם לנוי ובינהם אפשר למנות את הסוגים מיסקנטוס, קורטדריה, פניסטום ועוד.
השימוש בדגני נוי גבוהים נעשה פופולרי מאוד בגינון המערבי ואף הגיע לישראל בשנים האחרונות. בעיקר תרם לכך מוטי קופילביץ שפיתח ענף גינוני חשוב זה כך שכיום ניתן לתכנן בישראל גנים עם עשרות מיני דגני נוי.


הקבוצה הפחות ידועה של דגניים בישראל היא קבוצת הבמבוקים. במגדיר החדש לצמח תרבות בישראל שיצא לראשונה ב-1998 מפורטים רק 3 סוגי במבוק - חזרן, בן חזרן וחזרנית בכל אחד מין בודד. בעולם ידועים עשרות סוגי במבוק ומעל אלף מינים. במשתלות בארה"ב מגדלים מעל 400 מיני במבוק באירופה מעל 250 ואילו בישראל אצלנו במשתלת בילובמבו מאוקלמים כ-50 מינים.

 

 

דף הבית הסיפור שלנו מניפסט בילובמבו במבוקים עצים מעוצבים מרכז מידע וקטלוג צור קשר Rss
עיצוב ומיתוג  רחלי בילנקו   ,   כתיבה שיווקית  Web-Traffic   ,
בניית אתרים בניית אתרים